Abstract | Naftni derivati su proizvodi rafinerijske prerade sirove nafte, u prvome redu proizvodi atmosferske i vakumske frakcijske destilacije koji se mogu izravno upotrijebiti kao gorivo ili kao sirovine za dobivanje niza organskih spojeva. Najvažnije su skupine naftnih derivata naftni plin, petroleter (ligroin), motorni benzin, dizelsko gorivo, mlazno gorivo, odnosno kerozin i petrolej (za mlazne motore), loživo ulje (lako i teško /mazut/), bazno mazivo ulje, bitumen i naftni koks, parafin (vosak) te olefinski i aromatski ugljikovodici kao petrokemijske sirovine, posebice etilen, propilen, benzen, toluen i ksileni.
Radnici-operateri koji obavljaju prijevoz, utovar i istovar naftnih derivata izloženi su raznim štetnostima i opasnostima za svoje zdravlje, a predstavlja i veliku opasnost za okoliš ukoliko dođe do akcidenta. Naftni derivati su tvari kod kojih je prilikom utovara i istovara (manipulacije) potrebno provoditi iznimno puno različitih mjera, kako zdravlje radnika i sigurnost okoliša ne bi bili ugroženi. Zato je posebno važno utovar, istovar, prijevoz i skladištenje provoditi po svim zakonskim propisima koji predstavljaju minimum koji je potrebno ispuniti u svrhu sigurnosti.
Transport naftnih derivata se može izvršiti na različite načine: tankerima, cisternama, željezničkim putem, odnosno cestovnim te naftovodima što je ujedno i najjeftinija opcija. Velik problem prilikom transporta je mogućnost istjecanja nafte u okoliš i utjecaj na zdravlje radnika.
Cilj specijalističkog rada je obraditi rizike koji su prisutni prilikom utovara i istovara naftnih derivata za pogon motornih vozila (prvensteno obraditi benzin koji ima najviše štetnih učinaka) poštujući sve važeće propise i prikazati pravilan način utovara i istovara naftnih derivata. |