Abstract | Opasni proizvodi su svi proizvodi koji mogu izazvati opasne ili štetne pojave za čovjeka i njegov okoliš pri neodgovarajućem postupanju s njima prilikom proizvodnje, pakiranja, skladištenja, prijevoza, manipulacije i uporabe. Opasnim tvarima smatraju se takve tvari koje zbog svojih osobina kao što su eksplozivnost, otrovnost, zapaljivost, korozivnost, oksidativnosti i slično mogu ugroziti zdravlje i život ljudi, prouzročiti materijalnu štetu i oštetiti okoliš (tlo, vodu i zrak). lako su mnoge tvari opasne, kako za čovjeka tako i za okoliš, ipak se ne možemo odreći korištenja takvih tvari jer su one vrlo često osnova mnogih tehnoloških procesa, mnoge su od njih energetski izvori, a neke su nezamjenjive u poljoprivredi, šumarstvu i drugim djelatnostima gospodarstva. Iako su sve osobe koje sudjeluju u proizvodnji opasnih tvari i koje njima na razne načine rukuju izložene opasnom djelovanju tih tvari, smatra se da prijevoz opasnih tvari zaslužuje posebnu pažnju.
Dušična ili nitratna kiselina je korozivna i toksična jaka kiselina (zagađivač), koji štetno djeluje na okoliš. Primjenjuje se u proizvodnji umjetnih gnojiva i trenutno je u poljoprivredi najiskorištenija. Ostale važne primjene su u proizvodnji eksploziva, graviranje i otapanje metala (naročito kao sastavni dio zlatotopke za pročiščavanje i ekstrakciju zlata), u kemijskoj sintezi, proizvodnji pića (pivovare, mljekare, proizvodnja bezalkoholnih pića) , proizvodnji stakla, te služi za razna čišćenja u restaurarstvu.
Pri transportu dušične kiseline javljaju se sigurnosni rizici, kako za ljude i imovinu, tako i za okoliš. S druge strane traži se da transport bude cjenovno prihvatljiv i ekonomičan. Iz toga slijedi da sudionici transportnog sustava moraju dobro poznavati svojstva i karakteristike dušične kiseline. Moraju poznavati i dosljedno provoditi zakonsku regulativu i propisane procedure, te imati uvid u potencijalne opasnosti. Također, moraju poznavati postupke u slučaju nesreće. |