Abstract | Onečišćenje okoliša jedan je od najvećih problema današnjice. Gradovi, sela, rijeke, mora, šume, biljne i životinjske vrste i čovjek, svi su pogođeni tom katastrofom koju su izazvali ljudi i koja sa vremenom raste. Dinamika zagađivanja okoliša rapidno se povećava a problem ilegalnih odlagališta otpada postaje sve ozbiljniji. Priroda više nije netaknuta kao što je to bilo prije. Čovjekova nemilosrdnost i nesavjesnost zaslužna je za pojavu sve većeg broja nasumično odloženog otpada na raznim lokacijama, koje se većinom nalaze usred šume, polja, nadomak gradu ili pak u samom gradu. Ilegalna odlagališta otpada postaju ekološke tempirane bombe.
Ovisno o sadržaju otpada koji se odlaže, takva će biti šteta po okoliš. Npr. ako se radi prvenstveno o organskom otpadu, rezultirati će naglom porastu broja glodavaca te truljenjem izazvati bolesti koje će oni prenositi okolicom. Komunalni otpad u većoj ili manjoj mjeri sadrži otrovne, zapaljive tvari, stare ljekove, teške i otrovne metale, patogene bakterije i ostalo, koje ga čine opasnim otpadom i zbog čega ga je potrebno izolirati iz okoliša. Zbog dugotrajne razgradnje iz odloženog otpada mogući su dugogodišnji utjecaji na okoliš, što se odražava na vodu, zrak, tlo, biljni i životinjski svijet te na čovjeka. Štetni utjecaji nastaju tako što se produkti razgradnje otpada, te u njemu sadržane štetne tvari šire u okoliš i u njemu mjenjaju stanje. Širenje se najčešće odvija zrakom, vodama te živim organizmima.
Ilegalno odlaganje otpada postalo je problem u mnogim državama svijeta, pa tako i u Republici Hrvatskoj. Takva odlagališta ugrožavaju zdravlje ljudi, biljni i životinjski svijet, tj. smanjuju kvalitetu života. |